هر آنچه که برای خرید آسانسور باید بدانیم!

 

هر آنچه که برای خرید آسانسور باید بدانیم!

 

امروزه شهرها پر شده است از برج ها و ساختمان های بلند، به همین دلیل بشر بیشتر از قبل از آسانسور استفاده می کند که این جعبه به ظاهر کوچک و ساده افراد را در بین طبقات مختلف جا به جا می کند. بی شک مخترع آسانسور، اوتیس،  یا بالابر و یا آسان بر کمک بزرگی به بشر کرده است.  آسانسور به کمک موتورهای الکتریکی به صورت افقی افراد را در بین طبقات یک ساختمان جا به جا می کند. ایده آسانسور از سال ۲۳۶ سال پیش از میلاد مسیح در ذهن انسان ها وجود داشته است اما اولین آسانسور که به عنوان وسیله های برای جا به جایی افراد استفاده می شده است در سال ۱۷۴۳ به دستور لویی شانزدهم ساخته شد که در آن زمان به آن صندلی پرواز می گفتند. در سال ۱۸۲۳ دو معمار در لندن یک جاذبه گردشگری به نام اتاق صعود ساختند. این جاذبه که در مرکز شهر بود با نیروی بخار جا به جا می شد و مردم می توانستند به وسیله این آسانسور تا ارتفاع قابل توجهی بالا روند و به تماشای منظره ی شهر بپردازند.

آسانسور استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

بی شک وجود امنیت در آسانسور برای هر آدمی بسیار مهم است. پیشرفت تکنولوژی ارتباط مستقیمی می تواند با امنیت آسانسور داشته باشد. یکی از ویژگی های مهم یک آسانسور خوب این است که امنیت کافی را برای مسافران فراهم کند. طراحی آسانسور باید به نحوی باشد که تا جای ممکن از بروز هر گونه مشکل و خسارت چه مالی و چه جانی به حداقل ممکن برسد. از دیگر ویژگی های یک آسانسور خوب می توان به عدم بروز آلودگی صوتی، کم سر و صدا بودن و نلرزیدن کابین آسانسور است. یکی از مسائلی که نشان می دهد از آسانسور خوبی استفاده می کنید یا نه این است که آسانسور با توجه به نیاز از سرعت و ظرفیت مناسبی برخوردار باشد. برای مثال آسانسور یک ساختمان شلوغ و پر رفت و آمد مانند یک بیمارستان باید از سرعت و ظرفیت بالایی برخوردار باشد.

 

انواع آسانسور

آسانسورها را می توان به ۵ دسته تقسیم بندی کرد :

  1. آسانسور کششی :

آسانسورهای کششی بر اساس ماشین آتوود کار می کنند و در این آسانسورها از وزنه و موتور استفاده می شود. برای بالا و پایین بردن کابین آسانسور از موتور و برای کاهش فشار وارد بر موتور از کادر وزنه استفاده می کنند. این نوع آسانسورها را معمولا وقتی که ساختمان در مراحل پایانی ساخت است نصب می کنند که نصب آن حدود یک ماه زمان نیاز دارد. برای نصب این آسانسورها باید فضایی برای چاه آسانسور و موتورخانه وجود داشته باشد. نوع دیگری از آسانسورهای کششی وجود دارد که نام آن ها ROOM LESS است که در این نوع نیازی به موتورخانه نیست.

 

  1. آسانسورهای هیدرولیک :

یکی دیگر از انواع آسانسورها، آسانسور هیدرولیک است. در گذشته این آسانسور بر اساس قانون پاسکال کار می کرد به گونه ای که ظرفی پر از روغن که در سمتی سطح مقطع کوچک و در سمت دیگر سطح مقطع بزرگتری داشت با فشار آوردن به یک سمت، سمت دیگر دستگاه در جهت عمودی جا به جا می شود. اما امروزه آسانسورهای هیدرولیک از موتورهای الکتریکی پمپ فشار روغن و جک هیدرولیک تشکیل شده است که همه ی اینا در چاهک آسانسور و در زیر کابین قرار می گیرد. موتورهای آسانسور هیدرولیک نسبت به آسانسورهای کششی بسیار قوی تر است. از این آسانسورها به دلیل کم بودن استهلاک و خرابی، نرمی حرکت و توانایی بالای حمل و نقل، امکان زیبا سازی آسانسورها، عدم نیاز به موتورخانه و داشتن امنیت بالا، در مصارف خانگی و ساختمان های زیر پنج طبقه استفاده می شود.

 

 

 

 

۳.      آسانسورهای مغناطیسی :

اساس کار آسانسور مغناطیسی، مانند شیوه ی رفتار قطب های ناهمنام آهنربا است. به جای استفاده از ریل آسانسور در دیواره ها، در چاهک آسانسور از آهنربای مغناطیسی استفاده می کنند. در کف آسانسور هم نیز یک آهنربای مغناطیسی با قطب مخالف آهنربایی که در دیواره کار گذاشته اند، قرار می دهند. با اتصالی که برق نیروی رانش بین آهنرباها ایجاد می شود، آسانسور به سمت بالا حرکت می کند. این آسانسورهای مغناطیسی انقلابی در صنعت آسانسورها به وجود آورده است. با این آسانسورها هیچ محدودیتی در طراحی ساختمان های بلند به وجود نمی آید. آسانسورهای مغناطیسی بسیار امن تر دیگر آسانسورها است اما به دلیل قیمت بالایی که دارند هم برای نصب و هم برای قطعات آن، نصب این آسانسورها به صورت عمومی رواج پیدا نکرده است.

 

 

  1. آسانسورهای پنوماتیک :

آسانسورهای پنوماتیک انتخاب خوبی برای ویلاها و خانه های دوبلکس و یا خانه های دو الی ۴ طبقه ای است. در ایران می توانید از این نوع آسانسورها در خانه های دوبلکس و ویلاهای شمال کشور که در سایت رنتی جا موجود است را می توانید ببینید. این آسانسورها را در فضاهای خیلی محدود حدود یک متر مربع می توان نصب کرد. یکی از مزایای آن این است که برای نصب نیازی به ایجاد چاه یا قرار دادن موتور خانه بر روی پشت بام ندارد و برای نصب از برق تک فاز استفاده می کنند که خطر برق گرفتگی را بسیار پایین می آورد. وزنی که آسانسورهای پنوماتیک می تواند تحمل کند تا ۲۴۰ کیلوگرم است. از سیستم وکیوم هوا برای جا به جایی در این نوع آسانسورها استفاده می شود.

 

 

  1. آسانسورهای پیچی :

آسانسورهای پیچی را می توان با برق سه فاز و تک فاز مصب کرد و انتخاب خوبی برای خانه های کم جا حداکثر با ۴ متر است. این نوع آسانسورها  شامل یک پیچ بلند، یک مهره و یک تسمه است که توسط موتور به حرکت در می آید. از آنجایی که امنیت در این آسانسورها بسیار بالا است از آن ها به عنوان آسانسورهای بدون سقوط یاد می کنند. نصب آسانسورهای پیچی نیازی به موتورخانه ندارد چون روی بدنه سوار می شود.

 

 

 

نکاتی که پیش از خرید آسانسور باید بدانید!

 

هر فردی برای خرید هر چیزی باید یک سری نکات را در نظر بگیرد. اگر می خواهید آسانسور خوب و استاندارد تهیه کنید سعی کنید به نکات زیر توجه کنید :

 

  • ظرفیت بار : بستگی دارد که آسانسور را برای چه ساختمانی قصد دارید نصب کنید. مثلا برای ساختمان های پر رفت و آمد از آسانسورهایی با ظرفیت بالا باید استفاده کنید.
  • اندازه آسانسور : اندازه آسانسورها متفاوت است باید متناسب با فضایی که در نظر گرفتید آسانسور انتخاب کنید.
  • در نظر گرفتن خطرات احتمالی : برای جلوگیری از حادثه و امنیت بالا بهتر است زنگ خطر، تلفن، سیستم ترمز زنجیری شل و … استفاده کنید.
  • گارانتی : بهتر است اقدام به خرید آسانسورهایی کنید که دارای گارانتی هستند تا بتوانید در صورت بروز مشکل از گارانتی استفاده کنید.
  • قیمت آسانسور : بهتر است به سراغ خرید آسانسورهایی بروید که نسبت به قیمتی که دارند کارایی و امنیت داشته باشند و قیمت معقولی داشته باشند.
  • استفاده از نصاب ماهر : نصب آسانسور باید توسط افراد ماهر و مجرب انجام شود تا کوچکترین نقصی در حین نصب و بعد آن به وجود نیاید.

 

قیمت خرید آسانسور

 

با توجه به وضعیت اقتصادی و نوسانات و تورم قیمت آسانسورها ممکن است تغییر کند و قیمت آسانسور بستگی به نیاز شما متفاوت است. قیمت آسانسورها با توجه به ظرفیت آسانسور، تعداد توقف ها، قطعات مورد استفاده متفاوت است. بیشتر شرکت های آسانسوری معمولا بر اساس ظرفیت آسانسور و تعداد توقف قیمت هایی در اختیار مشتریان قرار می دهند.

 

 

مرکز خرید آسانسور در تهران

 

در تهران مراکز زیادی وجود دارد که محصولات آسانسور را به مشتریان برای فروش عرضه می کنند.فروشگاه ها و مغازه  ها و مراکز زیادی در شرقو غرب وجود دارد که می توانید هم به صورت حضوری و هم به صورت اینترنتی طبق نیاز خود به خرید آسانسور بپردازید.

دیدگاه‌ها (۰)